Calibra nedir

Calibra, Facebook’un sosyal ve finansal veriler arasındaki ayrımı sağlamak ve Facebook adına Libra ağı üzerinde hizmetler oluşturmak ve işletmek için kurduğu regüle edilen bir yan kuruluştur.

Calibra, sağlayacağı finansal servisler ile insanların Libra ağına erişmesini ve katılmasını sağlayacak. Calibra’nın ilk ürünü ise Libra coin için geliştirilen Calibra cüzdan.

Ayrı bir uygulama olarak ve Messenger, WhatsApp’a entegre şekilde sunulacak olan dijital cüzdan Calibra ile kullanıcılar kolay bir şekilde Libra gönderip harcayabilecek.

Facebook, kendi kripto para birimi ile dijital cüzdanını tanıttı: Libra ve Calibra

ABD’li teknoloji şirketi Facebook, kendi kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra’nın 2020 yılında piyasaya sürüleceğini duyurdu.

The Wall Street Journal’da geçen hafta yer alan haberde Facebook’un Haziran ayı içinde kendi kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlandığı, aralarında Visa, Mastercard, Uber ve PayPal’in bulunduğu birçok şirketin desteğini aldığı belirtilmişti. Konuyla ilgili haberlerde ayrıca, söz konusu kripto para biriminin Libra adıyla piyasaya sürüleceği ve yönetiminden sosyal medya şirketinin değil, şirketlerin oluşturduğu konsorsiyumun sorumlu olacağı ileri sürülmüştü.

Facebook’tan Salı günü yapılan açıklamaya göre, kripto para birimi Libra ve dijital cüzdan Calibra 2020 yılında piyasaya sürülecek ve Calibra, ‘Messenger ve Whatsapp’ta bağımsız bir uygulama’ olacak.

Şirketten yapılan açıklamada Calibra’nın, banka ve kredi kartlarının kullandığı aynı doğrulama ve dolandırıcılık karşıtı süreçlerini kullanacağı vurgulanırken, söz konusu dijital cüzdanın ayrıca herhangi bir hesap bilgisi ve finansal veriyi ‘kullanıcının izni olmadan’ Facebook ya da herhangi bir üçüncü tarafla paylaşamayacağının altı çizildi.

Öte yandan, sistem reel varlıklar tarafından desteklenecek ve düzenlenecek.

Sistemin ayrıca çevrimiçi ticaret firmaları dahil olmak üzere yaklaşık 25 ortak tarafından desteklendiği öğrenildi.

 

 

“Mobil” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir